
Parterna inom byggindustrin i krismöte med regeringen
Parterna inom byggindustrin, TMF, GS-facket, Byggnads och Byggföretagen träffar idag regeringen för ett krismöte med anledning av byggkrisen. Vi uppmanar gemensamt regeringen att vidta åtgärder för ett ökat byggande innan byggkrisen sprider sig och drar ner hela den svenska ekonomin.
Byggsektorn står för 11 procent av Sveriges BNP och skapar många jobb. För varje nytt byggjobb skapas tre ytterligare jobb inom material, transporter, med mera. De jobben försvinner nu på grund av kollapsen i byggandet. Enligt Byggföretagens senaste prognos väntas 23.600 bostäder påbörjas 2024 vilket kan jämföras med 60.000 bostäder 2021. Var sjätte GS-medlem i träindustrin blev varslad 2023, i Byggnads a-kassa ökade antalet inskrivna med 50 procent och konkurserna i byggsektorn ökade med 29 procent.
Byggkrisen drabbar inte bara företag och anställda inom byggsektorn. Det minskade byggandet slår hårt mot hela Sverige. Det innebär att människor får svårare att flytta dit jobben finns, att trångboddhet och segregation ökar och att hela ekonomin krymper. En rapport från Stockholms handelskammare visar att byggkrisen kan komma att kosta Sverige 1000 miljarder kronor till år 2030
Inflationen behöver bekämpas, men Sverige måste kunna hantera flera utmaningar samtidigt. Branschen kan inte ensamma hantera byggkrisen. Risken är att krisen leder till att en generation byggarbetare förloras, vilket hotar både samhällsbygget, klimatomställningen och Sveriges beredskap.
Regeringen har tidigare sagt att de är beredda att göra mer om krisen förvärras. Vi uppmanar därför gemensamt regeringen att vidta kraftfulla insatser för att få fart på byggandet. Annars riskerar den svenska byggindustrin att slås ut.
Johan Lindholm förbundsordförande Byggnads
Presskontakt: Gabriel Dahlander 0735761217
Catharina Elmsäter-Swärdh VD Byggföretagen
Presskontakt: Lars Kriss 0761428689
Per-Olof Sjöö förbundsordförande GS-facket
Presskontakt: Julius Petzäll Mendonca, 0706609129
Cecilia Ask Engström näringspolitisk chef Trä- och möbelföretagen
Presskontakt: Alexandra Hernadi, 07091694
Relaterade ämnen
- Byggnads stämmer litauiskt bolag på över 100 miljoner kronorByggnads stämmer det litauiska ställningsbolaget Global Scaffolders UAB på totalt 107,8 miljoner kronor.
- Byggnads kritiserar uteblivna byggsatsningar i budgeten – ”Ett svek”Idag presenterade regeringen budgetpropositionen för 2026. Trots två år med rekordhög arbetslöshet i byggbranschen uteblir återigen satsningar för att få igång byggandet.
- Byggnads hyllar stopp för långa underentreprenörsledRegion Uppsala har beslutat att införa ett tak på två underentreprenörsled i byggupphandlingar. Kravet gäller redan för nya projekt och omfattar även ramavtalen från den 1 januari 2026. Byggnads välkomnar initiativet och vill se att fler regioner följer efter.