Varför ska du vara med i facket som ung?
Vad betyder facket för unga i byggbranschen? Här delar tre byggnadsarbetare sina erfarenheter och tankar om trygghet, kunskap och arbetsmiljö.

Aina Nordenstedt, betongare, Mälardalen
– Det är skönt att ha det säkerhetsbältet. För att det är vi som skapar vår framtid och ska jobba i branschen. Vi formar hur vi vill ha det framöver och om facket försvagas har vi inte kvar de rättigheter vi har idag.
Bli medlem
Gabriel Eldehage, trä och betongare, Mälardalen.
– Det är mycket okunskap på arbetsplatserna om hur saker ska gå till arbetsrättsligt. Vi byggnadsarbetare kan omöjligen ha koll på våra rättigheter själva och lösa strul på jobbet. Då är det bra om vi har ombudsmän som har koll på detta, så kan vi fokusera på att bygga landet.

Joar Bandinge, träarbetare, Gotland
– För att vi ska få en förändring till en bättre arbetsmiljö bland annat, så att våra kroppar ska hålla hela arbetslivet. Jag tror inte att någon jag känner till orkat hela arbetslivet utan att ha klagat på en massa smärta på massa olika ställen som rygg, knän, armbågar.
Publicerad: 11 december 2025