För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Läs mer om hur vi hanterar kakor

15 augusti: En eftermiddag med poesi, punk och framtidstro

Den 15 augusti bjuder vi in dig som medlem till en eftermiddag och kväll fylld av poesi, musik och gemenskap. På scen står scenpoeten Niklas Mesaros tillsammans med banden Joint Custody och Karma Look. Anmäl dig till kvällen idag! Först till kvarn.

Dörrarna öppnar klockan 14.00 och först ut på scen är Niklas Mesaros, som har 15 års erfarenhet av scenpoesi. Med sin kropp och röst framför han poesi om livet, kärleken och framtiden.

Poesin handlar om radikalt hopp och framtidstro. Om livet och kärleken. Om att tiden till slut tar allt ifrån oss. Men framför allt handlar den om kärleken.

Scenpoeten Niklas Mesaros

Efter poesin är det dags att höja volymen.

På scen står Joint Custody, som rör sig mellan elektronik och punkrock, och Karma Look, som bjuder på en blandning av ska och punk.

Det blir en eftermiddag och kväll med både eftertanke och energi – en chans att lyssna, dansa, umgås och träffa andra.

Program – 15 augusti
14.00 – Dörrarna öppnar
15.00 – Niklas Mesaros – scenpoesi
16.00 ca – Musik med Joint Custody och Karma Look
Därefter – Vi fortsätter så länge det finns folk kvar!

Kom för poesin. Stanna för musiken. Häng kvar för gemenskapen.

Anmäl dig här!

Varmt välkommen den 15 augusti!

Publicerad: 10 augusti 2026