Byggnads Småland-Blekinge

Kretsar

Varje region består av ett eller flera verksamhetsområden, som i sin tur består av ett antal medlemskretsar. Byggnads Småland-Blekinge består av 22 medlemskretsar. Varje medlem tillhör en medlemskrets och har demokratisk rätt att delta och påverka.

Kretsen väljer bland annat ledamöter till regionfullmäktige, nominerar ledamöter till avtalsråd, förbundsfullmäktige och kongress. Kretsen har även möjlighet att motionera och genomföra andra fackliga uppgifter som regionfullmäktige beslutat om. Exempelvis kan de arbeta med att organisera, värva och välkomna
nya medlemmar, bedriva informations- och utbildningsverksamhet
och lämna rapporter från regionfullmäktige.

För att leda verksamheten i medlemskretsen väljs i regel en
styrelse bestående av ordförande, sekreterare och ledamöter.

Nedan hittar du kontaktinformation till ordförande/sekreterare i din krets.

Blekinge län

Karlskrona
Ordförande: Anders Svensson, tfn 0709 - 66 24 95, anders.svensson.ffv@byggnads.se 
Sekreterare: Stefan Bergqvist, tfn 0722 - 82 98 91, affrolifen@hotmail.com 

Ronneby
Ordförande: Mats Johansson, tfn 0705 - 79 30 92 mats.c.johansson@ncc.se
Sekreterare: Mikael Karlsson, tfn 010 - 601 14 80, mikael.karlsson@byggnads.se

Västra Blekinge
Ordförande: Magnus Andersson, tfn 0706 - 28 59 26
murarmange@hotmail.com
Sekreterare: Bo Sandgren, tfn 0454 - 54 571, 0734 - 40 82 16 bosandgren@hotmail.com

Jönköpings län

Aneby
Ordförande: Lars-Erik Widell, tfn 0380 - 41 111,
0706 - 01 45 98,  lars-erik.widell@aneby.se
Sekreterare: Mikael Ljunggren, tfn 0709 - 28 53 58, micke_orback@hotmail.com  

Gislaved
Ordförande: Magnus Blomqvist, tfn 0705 - 61 41 75, 0706 - 85 84 85 magnus@ekebacken.com
Sekreterare: Jonas Sahlin, tfn 0706 - 24 19 91, jonas@musikia.se

Jönköping
Sekreterare: David Andersson, tfn 0707 - 34 85 08, bockebogubben@gmail.com

Nässjö

Sävsjö-Vetlanda
Ordförande: Mattias Funck, tfn 0727 - 47 01 07, plankandersson@gmail.com 
Sekreterare: Martin Dalsjö, tfn 0725 - 06 01 10, martin-dalsjo@hotmail.com

Tranås

Värnamo
Ordförande: Lennart Palm, tfn 0733 - 37 47 50, lennartspalm@hotmail.com 
Sekreterare: Stefan Kronqvist, tfn 0706 - 18 12 99, stefan.kronqvist@ncc.se

Kalmar län

Emmaboda
Ordförande: Per Adolfsson, tfn 0471 - 12 236, 0702 - 01 74 26
peradolfsson@spray.se

Öland
Ordförande: Rikard Pontmark, tfn 0485 - 34 965, 0708 - 24 36 38
Sekreterare: Morgan Nyberg tfn 010 - 601 14 86, morgan.nyberg@byggnads.se

Hultsfred
Ordförande: Åke Eneborg, tfn 0495 - 41 776, 0704 - 67 53 34 ake.eneborg@hotmail.com

Kalmar
Ordförande: Donny Johansson, tfn 0730 - 29 99 50, dojjohansson@gmail.com
Sekreterare: Mattias Spångberg, tfn 010 - 601 14 76 mattias.spangberg@byggnads.se

Mönsterås
Ordförande: Tomas Sjögren, tfn 0499 - 13 675, 010 - 601 14 91 tomas.sjogren@byggnads.se

Nybro 
Ordförande: Lars Jansson, tfn 0760 - 38 16 22, glassejansson@gmail.com 
Sekreterare: Stefan Nyberg, tfn 0730 - 49 19 22, Stefan.nyberg89@gmail.com

Oskarshamn
Ordförande: Sebastian Holm, tfn 0706 - 40 86 62
sebastian.holm@hotmail.com
Sekreterare: Johnny Olsson, tfn 010 - 601 14 87, johnny.olsson@byggnads.se

Torsås
Ordförande: Björn Petersson, tfn 0486 - 31 177, 0702 - 98 80 26,
nalle_pe@hotmail.com
Sekreterare: Peter Nilsson, tfn 0706 - 54 37 52, peter63nilsson@hotmail.se

Kronobergs län

Lessebo

Sunnerbo
Ordförande: Göran Persson, tfn 0734 - 32 09 73, goranskolgatan@telia.com
Sekreterare: Peter Nilsson, tfn 0372 - 54 070, 010 - 601 14 59, peter.nilsson@byggnads.se

Tingsryd
Ordförande: Anders Carlsson, tfn 0731 - 54 02 26, andersgolf@hotmail.com 
Sekreterare: Håkan Bellenby, tfn 010 - 601 14 70, hakan.bellenby@byggnads.se

Växjö
Ordförande: Johanna Axelsson, tfn 0725 - 23 12 23, johannaaxelsson@hotmail.com
Sekreterare: Kent Unbeck, tfn 0470 - 28 609, 010 - 601 14 95 kent.unbeck@byggnads.se

Uppdaterad: